dsc06404 W dniu 18 lutego 2013 r odbyło się spotkanie z pracownikami KRUS-u. Dzieci uczestniczyły w prelekcji na temat zachowania bezpieczeństwa podczas prac w gospodarstwie rolnym oraz w czasie  zabaw na podwórku.

W bardzo obrazowy sposób przedstawiono główne przyczyny nieszczęśliwych zdarzeń i wypadków, do jakich dochodzi w gospodarstwie rolnym oraz jak postępować w razie wypadku. Dzieci dowiedziały się, że zły stan nawierzchni podwórzy, niezabezpieczone otwory, bałagan na podwórku i obejściu oraz nieodpowiednie obuwie, czy ubiór niedostosowany do wykonywanej pracy i warunków atmosferycznych są przyczyną wielu zdarzeń wypadkowych. Prelegentka KRUS-u zwróciła szczególną uwagę na stosowanie poręczy i barierek przy schodach, wykorzystywanie zabezpieczonych i prawidłowo skonstruowanych drabin oraz podestów i barierek do pracy na wysokości. dsc06409

W ramach prelekcji dzieci otrzymały broszurę „Upadek to nie przypadek” (do zabrania do domu) , która dla domowników będzie dobrą lekturą propagującą bezpieczeństwo pracy i zabawy na wsi. Na koniec spotkania prelegentka zachęciła dzieci do udziału w konkursie plastycznym.

dsc06414 W III Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym pod hasłem „Bezpiecznie na wsi – STOP upadkom” udział  wzięli przedszkolaki, uczestnicy koła plastycznego oraz starsi uczniowie. Celem konkursu było promowanie pozytywnych zachowań związanych z pracą i zabawą na terenach wiejskich, poszerzenie wiedzy z zakresu bhp w gospodarstwie rolnym, jak również rozwijanie wrażliwości estetycznej oraz indywidualnych zdolności twórczych. Wykonywane prace plastyczne obrazowały tematykę związaną z zagrożeniami; upadkami podczas wykonywania różnorodnych prac w gospodarstwie oraz sposoby ich eliminowania. Prace konkursowe przekazano do Oddziału Regionalnego Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Krakowie.