• 20724 razem:

Dzisiaj tj. 7 czerwca wszyscy uczniowie naszej szkoły byli gośćmi Prezesa OSP i radnego w jednej osobie Wacława Staronia, który specjalnie dla nas otworzył podwoje Remizy i w sposób niezwykle barwny, poparty pokazem, przedstawił historię OSP w Woli Kalinowskiej. Zaczęło się to wszystko  80 lat temu, czyli w 1933 r. , kiedy to powstała pierwsza drużyna strażacka i tak działa aż do dziś – mówił nasz radny. Zachęcał dzieci zarówno chłopców jak i dziewczynki do zapisania się do drużyny OSP, gdyż każdy, kto ukończył 10 lat i posiada zgodę rodziców może należeć do tak zwanych „młodzików”. Kusił atrakcyjnymi wyjazdami na turnusy szkoleniowe. Podkreślał, że strażakiem może być każdy, kto czuje w sobie potrzebę niesienia pomocy innym i nie boi się takiej służby. Następnie zademonstrował dzieciom, jak działa pompa wodna oraz działko wodne. I tu zdarzył się nieprzewidziany wypadek!  W trakcie demonstracji rozłączył się wąż od rozdzielacza. Część dzieci stojąca najbliżej  została całkowicie zlana wodą. Było troszkę strachu ale na szczęście w porę został opanowany. Co prawda dzieciaczki trochę pochlipały pod nosem, ale skutecznie pocieszane przez nauczycieli dotarły do szkoły, gdzie przebrały się w suche ubranie. Tym sposobem „zwykłe” wyjście do remizy nabrało wymiaru „Wielkiej Przygody”.