I znowu nadszedł kwiecień. A dokładniej – 1 kwietnia. I nie o tradycyjny PRIMA APRYLIS tym razem chodzi. Od kilkunastu już lat w kalendarzu szkolnym funkcjonuje ważna data. Jednym kojarzy się wyłącznie z dniem wolnym od zajęć, a innym … No właśnie! Ci inni to, przede wszystkim uczniowie klasy VI. I jeszcze Pani Dyrektor i członkowie Szkolnego Zespołu Egzaminacyjnego, odpowiedzialni za przygotowanie i właściwe przeprowadzenie sprawdzianu zewnętrznego w szkole. Oczywiście i uczniowie, i nawet rodzice słyszą o sprawdzianie zewnętrznym dużo wcześniej. Są informacje przygotowania, przygotowania, przygotowania, informacje, przygotowania. Jedni przykładają się bardziej, inni przejmują się mniej – jak to zwykle bywa z egzaminami. Nikt nie przeprowadzał badań, ale w kwestii przejmowania się uczniów chyba mieścimy się w średniej krajowej. I w końcu przychodzi ten dzień (o dacie sprawdziany wszyscy wiedzą od początku roku szkolnego).
A w tym roku też: 1 kwietnia lekko zdenerwowani uczniowie przyszli do prawie pustej szkoły. Wszystko odbyło się zgodnie z procedurami: sala była przygotowana wcześniej, przed zajęciem miejsc wszyscy uczniowie oraz członkowie Szkolnego Zespołu Nadzorującego sprawdzili, że przesyłka z arkuszami jest nienaruszona. Wszystko przeniosło się do sali, w której miał odbywać się sprawdzian i dalej też było zgodnie z procedurami.
Po sześćdziesięciu minutach intensywnej pracy dla uczniów na razie koniec, a zespół jeszcze zapakował odpowiednio prace i przygotował do przekazania do Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Krakowie. I uczniom i nauczycielom pozostaje teraz czekać na wyniki, które dopiero pod koniec maja. Kolejne ważne w życiu szkoły i członków szkolnej społeczności wydarzenie przechodzi do historii.
Z samego środka zdarzeń – PRAWIE KRONIKARZ