21 marca kończy się astronomiczna zima i rozpoczyna wiosna. Zgodnie więc z tradycją wspólnie postanowiliśmy pożegnać zimę i przywitać długo oczekiwaną wiosnę.
Na kilka dni przed uroczystym pożegnaniem zimy przygotowaliśmy Marzannę – słomianą kukłę w kolorowym przebraniu, symbolizującą odchodzącą zimę. Ze względów ekologicznych nasza kukła składała się wyłącznie z surowców naturalnych – po ,,uśmierceniu’’ nie zostanie po niej nic, co mogło by razić oczy, płuca czy nasze ekologiczne sumienia.
W dniu wycieczki do Doliny Prądnika wszyscy dużym kołem otoczyliśmy nasze Marzanny i wierszami oraz piosenkami próbowaliśmy przekonać zimę, by odeszła i już nie wracała. Tym samym chcieliśmy zaprosić wiosnę, by zajęła miejsce odchodzącej pory roku. Następnie przedszkolaki i uczniowie klasy I i II barwnym orszakiem udali się nad pobliską rzekę Prądnik by spalić tam wszelkie oznaki zimy. Maluchy wesoło krzyczały, by Zima odeszła precz i pozwoliła wreszcie królować Wiośnie. Następnie zwróciły się do Marzanny, by odeszła, zabierając ze sobą złą pogodę. Kukły, wypchane słomą, zostały spalone na dobrą wróżbę nadchodzącej wiosny.
Tym samym mali uczestnicy wycieczki wzięli sprawy w swoje ręce i rozprawili się ze srogą zimą.
Wychowawca z uczniami kl. I i II