szkolaTradycyjnie w naszej szkole pierwsze rozmowy o bezpiecznej drodze do szkoły i z powrotem odbywają się na początku września (pierwsze spotkanie z wychowawcami w dniu inauguracji roku szkolnego oraz na zajęciach).
Dzieci z oddziału przedszkolnego, oprócz rozmów o bezpiecznym poruszaniu się po drogach publicznych, obejrzenia filmu edukacyjnego oraz wykonywania ćwiczeń i prac plastycznych (sygnalizatory świetlne, znaki drogowe) odbyły również tematyczny spacer po najbliższej okolicy. W plenerze oglądały różne miejsca przeznaczone do poruszania się pieszych na wsi (droga z chodnikiem, droga bez chodnika, przejście przez drogę – w oznakowanym miejscu lub w miejscach bez oznakowania). Wykonywały także ćwiczenia praktyczne (rozpoznawanie znaków, przechodzenie przez drogę).
Uczniowie klas I-III odbyli cykl zajęć na temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym, praktycznie poznali zasady przechodzenia przez jezdnię w czasie wycieczek w pobliżu szkoły, poznawali wybrane znaki drogowe (ćwiczenia), uczestniczyli w konkursie klasowym w czasie którego rozpoznawali znaki drogowe a także w konkursie plastycznym MOJA DROGA DO SZKOŁY. Wybrane elementy poruszania się po drogach publicznych ćwiczyli także w niecodziennych dla siebie warunkach – w czasie wycieczki do Krakowa przypomnieli poznawane w czasie zajęć zasady w ruchu miejskim.
Tradycją szkolną jest także coroczne spotkanie z Policjantami.

szkolaszkolaszkola

Na zajęciach komputerowych oraz zajęciach z wychowawcami uczniowie rozmawiali na temat bezpieczeństwa na drodze. Uczniowie klas II-III oraz IV-V wykonywali prace w programie graficznym dotyczące bezpiecznego korzystania z dróg publicznych oraz używania elementów odblaskowych. Uczniowie klas IV-V z wychowawcą wykonali plakaty z tematycznymi rymowankami.
UCZNIOWIE KLAS V i VI wzięli udział w konkursie – teście interaktywnym przy użyciu komputerów na temat zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym. W akcję promowania bezpiecznych zachowań na drodze włączyła się również RADA UCZNIÓW.
Wszyscy uczniowie szkoły uczestniczyli w zintegrowanych działaniach promujących bezpieczne zachowania na drodze. Część działań wzajemnie się uzupełniała lub przeplatała. Uczniowie uczestniczący w zajęciach koła teatralnego nie tylko zajmowali się tematyką bezpieczeństwa na zajęciach teatralnych. Praca na próbach zaowocowała przedstawieniem – część uczniów uczestniczyła w nim jako aktorzy, pozostali oraz nauczyciele i pracownicy szkoły stanowili widownię. Do aktywnego udziału w przedstawieniach włączano także widzów.
Działania wychowawców związane z przypominaniem zasad bezpiecznego korzystania z dróg publicznych są prowadzone przez cały rok szkolny (zwłaszcza przed przerwami w zajęciach szkolnych: świętami, feriami, wakacjami). Uczniowie klasy I wezmą również udział w ogólnopolskim programie edukacyjnym KLUB BEZPIECZNEGO PUCHATKA.

szkolaszkolaszkolaszkolaszkolaszkola