header01
header02
header03
Your browser is not supported for the Live Clock Timer, please visit the Support Center for support.
tablica
Licznik
  • 0 online:
  • 9 dzisiaj:
  • 31230 razem:

19 maja wraz z czwartą i szóstą klasą byliśmy na Zamku Pieskowa Skała. By do niego dotrzeć szliśmy przez wąwóz Sokolec. Zrobiliśmy tą trasą około pięciu kilometrów !
Gdy w końcu doszliśmy do zamku, serdecznie powitał nas kustosz – pan Olgierd Mikołajski. Opowiadał nam historię zamku za czasów Mieroszewskich. W XIX wieku ogromne dwa pożary prawie doszczętnie zniszczyły warowną siedzibę, którą niedługo potem odbudowano. Niestety, po tym wydarzeniu wybuchło powstanie styczniowe w 1863 roku, to po raz kolejny zrujnowało zamek. Właściciele postanowili go jednak wyremontować.
Następnie przewodniczka pokazała nam odnowione komnaty. Mogliśmy podziwiać w nich porcelanę, biżuterią, rzeźby i obrazy. Dowiedzieliśmy się ciekawych rzeczy o malarstwie przełomu XVIII i XIX wieku czy o meblach i ich zastostosowaniu w minionych czasach.
Na zakończenie zwiedzania poszliśmy do sali informatycznej, gdzie rozegraliśmy grę sprawdzającą naszą spostrzegawczość podczas prelekcji. Bardzo emocjonujące było dla nas robienie „porządków w muzeum”.
Wycieczka była bardzo pouczająca i ciekawa. Dowiedzieliśmy się wielu interesujących faktów i wiemy, że warto znać historię własnego regionu.
Sprawozdanie napisał uczeń klasy 5 – Mateusz Wawro