ojcow5
Fotoram.io(1)

„Program dla szkół” skierowany jest do uczniów klas I-V szkoły podstawowej. Jego głównym celem jest trwała zmiana nawyków żywieniowych dzieci poprzez zwiększenie udziału owoców i warzyw oraz mleka i przetworów mlecznych w ich codziennej diecie na etapie, na którym kształtują się ich nawyki żywieniowe oraz upowszechnianie zdrowej, zbilansowanej diety i wzrost świadomości społecznej w tym zakresie wśród dzieci i rodziców.

Bardzo ważnym elementem programu są różnorodne działania edukacyjne prowadzone przez nauczycieli. Ich zadaniem jest poszerzenie wiedzy na temat prawidłowego odżywiania, nabywania przez nich przekonania że warzywa  i owoce oraz produkty mleczne powinny być niezbędnym elementem codziennego jadłospisu. W naszej szkole działania towarzyszące programowi przybierały różne formy. Organizowano wycieczki do sadu i ogrodu warzywnego połączone z degustacją warzyw i owoców, wystawki tematyczne roślin, przeprowadzono pogadanki, odbywały się inscenizacje i prelekcje. Na zajęciach kulinarnych uczniowie klasy I-II wykonywali pyszne i zdrowe kanapki oraz przekąski wykorzystując do tego warzywa, owoce, produkty mleczne oraz samodzielnie wyhodowane w klasie rośliny: szczypiorek i rzeżuchę. Wzięli także udział w klasowym konkursie plastycznym Moje ulubione owoce i warzywa”. Dzieciom przybliżono również  Piramidę Zdrowego Żywienia  i Aktywności Fizycznej, wskazującą  najważniejsze produkty spożywcze w codziennym  jadłospisie,  których spożywanie odgrywa bardzo ważną rolę w  prawidłowym funkcjonowaniu naszego organizmu.

W naszej szkole w roku szkolnym 2018/2019 w programie biorą udział wszyscy uczniowie klas I-V . Koordynatorem programu jest pani Dorota Ocieczek.